Ez egy nagyon fontos téma az életünkben, mégis azt látom, hogy legtöbben, akik sikeresek, sajnos nem vesznek erről tudomást. Túlfeszítve magát, átlépve a határokat sajnos előfordul, hogy egészségileg is megfizeti az árát…
Többször már előfordult már, hogy sikeres üzletemberek derék fájdalmakkal, súlyfelesleggel, magas vérnyomással és mentális betegségekkel szenvedtek, amikor megkerestek.
Beszélgetéseink alkalmával kiderül mindig, hogy amikor először jelennek meg a betegség jelei, nem veszik komolyan a jeleket és sajnos már akkor kerülnek hozzám, és különböző szakemberekhez, amikor már egy sokkal komolyabb dologgal kell szembenézniük.
Szerencsés a helyzet akkor, ha ez a folyamat reverzibilis, azaz visszafordítható.
A mindennapi élet megpróbáltatásai, konfliktusai, feszültségei stresszhelyzetet jelentenek, amelyet minden ember másképpen reagál le. A stresszhelyzetek rendszeressége pszichoszomatikus betegségekhez vezethet.
A sportolás elkezdése és rendszeres gyakorlása oldja a stresszhelyzetet, felszabadítja az úgynevezett endofrin hormonokat, amelyek az öröm érzését keltik. De nemcsak emiatt fontos a mozgás! Elvonja a figyelmünket az aktuális témáról, amelyre ráfeszülünk, egy másfajta látásmódot adhat azáltal, hogy a fókuszt a mozgásra, önmagunkra helyezzük!
A test edzése mellett nagyon fontos figyelmet fordítani a mentális egészségre is, ami segíti egyensúlyba hozni önmagunkat és így az életünket is.
Segítségképpen felsoroltam pár jellemző tünetet, ami jelzi, hogy meg kellene állni és időt, helyet adni önmagunknak.
A kimerülés jelei:
- Fáradtság
- Motiváció csökkenése, kedvtelenség, unottság
- Érdektelenség az emberi kapcsolatok, programok iránt
- Feszült kommunikáció, váratlan dühös reakció nem okolt helyzetben is
- Kevesebb türelem
- Belső feszültség fokozódása
- Váratlan érzelmi dühkitörések (lehetnek hangos kiabálás, sírás, sajnos sokszor önkontrollvesztéssel, de akár a testi reakcióként megjelenhet a remegés is )
- Öröm érzet hiánya
- Jelentős súlynövekedés vagy –csökkenés
- Ápolatlanság
- Önmagunkra figyelés teljes hiánya
Fontos megtalálnunk a megfelelő megoldást, ehhez adok pár tippet:
- Menj és beszélgess a barátaiddal, családoddal vagy esetleg egy szakemberrel
- Keress olyan edzésmódszert, amely motivál, oldja a feszültségedet, a végén, ahogy befejezed, jó érzés kerít a hatalmába
- Menj ki a szabadba, parkba, erdőbe sétálni, túrázni, vagy akár futni! Menj el vízpartra, olyan helyre, ahol ki tudsz kapcsolni és el tudsz szakadni a fejedben zakatoló dolgoktól!
- Csatlakozz közösségekhez, akik segítenek, hogy ismét önmagadra lelj!
- Aludj, pihenj, kapcsolódj ki sokat, amíg helyre nem áll az egyensúly a lelkedben! Nagyon sokat segít, ha megtanulsz meditálni!
- Amikor érzed,hogy az érzés a hatalmába kerít, lélegezz mélyeket, tanuld meg tudatosan lassítani a légzésedet, elengedni a fokozódó feszültséget magadban!
- Végezz lazító- és nyújtó gyakorlatokat, esetleg járj el Jóga- vagy Pilates órákra!
- Masszíroztasd magad heti rendszerességgel!
- Járj hetente wellnessbe, szaunázz, gőzfürdőzz, pihenj a só szobában!
- Kérd ki egy Táplálkozási szakember tanácsát és változtass az étrendeden!
Nagyon igaz a mondás, hogy a kevesebb sokszor több!
Érdemes ezt a mondást megfontolni és komolyan venni, és hamarabb figyelni magadra, mint ez bekövetkezik.
Sok sikert!
Hidvégi Andrea